Maďarčina - cestovná konverzácia

audioteka.sk som si zakúpila audio knihu – výučbu maďarčiny alebo maďarština cestovní konverzace aká teda je?
Audiokniha Maďarština - cestovní konverzace


Základné informácie
Typ: kompletná audiokniha
Vydavateľ: INFOA International s.r.o.
Jazyk: čeština – maďarčina
Dĺžka: 51 minút (51:46)

Témy
Táto audiokniha obsahuje 32 základných tém a to:

Výslovnost, Všeobecné výrazy, Pozdravy a představování, Otázky a všeobecné dotazy, Slova opačná, Hotel – ubytování, Restaurace, Snídaně, Předkrmy, Polévky, Masa, Ryby a plody moře, Zelenina a saláty, Přílohy, Ovoce a zákusky, Nápoje, Stížnosti, Cestování vlakem, letadlem, lodí i městskou dopravou, Obchody a služby, Prohlížení pamětihodností, Zábava a kultura, Banka, Pošta, Telefon, Datum, čas, počasí, Čísla, Pohotovost

Tieto témy sa nám pri návšteve Maďarska zídu a veľa z nich i budeme potrebovať. Samozrejme, niektoré témy –ako napr. pohotovosť nie sú nevyhnutné, no v prípade núdze je lepšie ich ovládať.

Zvukové spracovanie
So zvukovým spracovaním som nadmieru spokojná, zvuk je čistý a celkom hlasný.

Interpretácia
Českému i maďarskému interpretátorovi je veľmi dobre rozumieť. Pri maďarskom interpretátorovi sa mi veľmi páči, že má čistú maďarčinu, teda pravú maďarčinu. Už na prvé počutie je maďarčina veľmi čistá, pekná a jednoducho pravá, žiadne nárečia či skomoleniny. Čistý maďarský prízvuk. Som naozaj veľmi spokojná.

Obsah
Nahrávka obsahuje prevažne jednoduché slová či slovné spojenia, ktorý by sa nám pri návšteve Maďarska mohli hodiť. Páčila sa mi najmä téma Hotel - ubytovanie, kde som sa naučila veľa nových vecí. Alebo som postrehla chyby v MOJEJ maďarčine. Taktiež ma zaujali jedlá – ktoré sú asi najdôležitejšie a obchody, po ktorých veľmi rada chodím.

Konečné hodnotenie
Na začiatok by som mala povedať, že mám s maďarčinou už skúsenosť, veľmi ma zaujíma a tak sa ju snažím naučiť. Preto už čo-to viem, no ešte sa mám veľa čo učiť. S touto audioknihou som nadmieru spokojná, nakoľko sa mi veľmi páči prízvuk ženy, ktorá hovorí po maďarsky. Český interpretátorovi je tiež veľmi dobre rozumieť. Ako som už vyššie spomínala, má krásny maďarský prízvuk a veľmi dobre sa mi ju počúva. Slová či slovné spojenie sú naozaj zreteľné a teda sa dá z tejto nahrávky i veľa naučiť. Samozrejme, boli tu aj niektoré nedostatky, ktoré som postrehla najmä pri slovných spojenia, kedy nebolo v niektorých prípadoch počuť, kde je medzera. Avšak, tento detail je naozaj zanedbateľný, nakoľko maďarčinu budeme používať ústne. Čo sa týka slov, boli tu niektoré slová, pri ktorých som nejaké písmeno zle rozumela, avšak nebol to žiadny problém, nakoľko by ma aj pri zlom písmene určite pochopili. Veľmi ma potešilo, že som sa v nej naučila niečo nové alebo som zistila, že niečo používam nesprávne – nakoľko „slovenská maďarčina“ je naozaj veľmi odlišná.

Troška sa mi nepáčilo, že niektoré slová boli hovorené už s koncovkami, avšak neberiem to ako nedostatok, nakoľko to bolo takto spravené hlavne kvôli významu (keďže sa to slovo používa na 99% v spojení s touto koncovkou) ako napr.  jedlo.

V konečnom dôsledku som s touto nahrávkou veľmi spokojná. Je ideálna tak pre začiatočníkov ako aj pre tých, ktorý chcú navštíviť Maďarsko a samozrejme aj pre tých, ktorý si chcú maďarský jazyk zopakovať – obnoviť. Maďarčina bola veľmi zreteľná. Jediný problém som mala občas (málokedy) s tým, že som nerozumela slovu po česky, napr. nevedela som, čo sú to nudle. Avšak, s češtinou som bola už vopred oboznámená, takže to neberiem ako chybu. Taktiež sa mi páčilo veľmi úctivé hovorenie, ako sa pri maďarskom jazyku naozaj používa. Napr. Maďar nepovie chcel by som ale srdečne vás prosím .... Veľmi  ma to oslovilo.

Hodnotenie
Túto audioknihu nemôžem inak ohodnotiť, ako 10/10, nakoľko sa mi veľmi páčila maďarská výslovnosť. Kniha obsahovala naozaj tie najzákladnejšie a najpotrebnejšie slová, čo sa týka cestovania.Menovky: , ,