Výhliadkový let lietadlom

Asi každý človek, ktorý ešte neletel lietadlom túži vidieť svet z vtáčej perspektívy. Ja som taktiež nebola výnimkou a preto som si zo zadar.sk vybrala tento neodolateľný zážitok – výhliadkový let lietadlom (FM 250 VAMPIRE) a musím povedať, bolo to úžasné.


Zážitok zahŕňa:
Predletovú prípravu a naplánovanie trasy
Let lietadlom (v mojom prípade 20 minút)

Miesto zážitku:
Výhliadkový let som si vychutnala v Trnave, avšak môžete si tento let vychutnať i v Spišskej Novej Vsi či Kráľovej pri Senci.

Podmienky:
Na tento let môže ísť naozaj každý. Osoba mladšia ako 18 rokov v sprievode dospelej osoby.
Počasie + sezéna:
Výhliadkový let lietadlom je možné využiť v ľubovoľnom mesiaci. (Celosezónny zážitok) Lietadlo nelieta za zlého počasia, počas dažďa, silného vetra a hmly.

Čo si na let priniesť?
Na let je potrebné priniesť certifikát a seba

Typ lietadla
Ja osobne som si výhliadkový let užila v lietadle typu FM 250 VAMPIRE, avšak v ponuke bol i EUROFOX 912 – SPACE 2k či Cessna 172

Viac informácií nájdete priamo na zadar.sk (TU).

Osobná skúsenosť
Pocity pred začiatkom
Na let lietadlom som sa naozaj veľmi tešila. Ešte nikdy som nelietala a veľmi ma to lákalo. Samozrejme, nejaké tie menšie obavy tu boli. Či mi nebude zle počas prvého letu, no radosť a nadšenie z letu boli oveľa väčšie.

Cesta na dráhu a jej prístupnosť
Na dráhu sa dá dostať pomocou verejnej dopravy, nakoľko je dráha vzdialená asi 1km od autobusovej stanice. No ja som išla s rodičmi autom. Prístup bol bezproblémový, GPS mi adresu bez problémov našla a teda nás priviedla na to správne miesto. Pilot bol veľmi milý a dôkladne mi popísal cestu, takže sme to našli na prvý krát.

Nastupovanie do lietadla a prvé pocity v ňom
Keď mi pilot povedal, že sa mám postaviť na krídlo lietadla a tak vliezť dnu, nebolo mi všetko jedno. Najprv ma pilot pripútal a dal mi na uši slúchadlá (aby sme sa lepšie počuli) a potom si ku mne sadol i on. Keď nás do lietadla zavrel, nebolo to v prvý moment veľmi príjemné. Mala som pocit, akoby som mala na hlave helmu, kedy sa človeku ťažšie dýcha. Samozrejmosťou je však i to, že sú na bokoch otvory na prísun vzduchu. Po zapnutí motora však nastal príliv vzduchu, takže sa mi dobre dýchalo.

Predletová príprava
Veľmi sa mi páčilo, že mi pilot všetko dôkladne popísať. Každé stlačenie gombíka i na čo je každý jedno tlačidlo či páčka. Bolo to naozaj veľmi zaujímavé. Veľmi ma upokojilo i to, že mi povedal, že aj toto malé lietadlo má padák. Taktiež sa mi veľmi páčilo, že cez slúchadlá dával vedieť o svojich úkonoch (ako vo filme). Aj toto bolo veľmi upokojujúce, nakoľko keby sa nám niečo stalo, určite by nás niekto začal hľadať.

Let lietadlom
Vzlietnutie bolo naozaj veľmi hladké a v podstate som si ho ani neuvedomila. Ani raz som nepocítila úzkosť a ani mi neprišlo zle. Bolo to naozaj perfektné.

Veľmi sa mi páčil výhľad z vtáčej perspektívy. Bolo to úžasné a človek si ani neuvedomil, ako je vysoko a ako rýchlo lietadlo letí. Leteli sme cca 120km/h a pritom som mala pocit, že sa takmer nepohybujeme.

Veľmi ma oslovilo i to, že mi i počas letu pilot vysvetľoval čo robí a ako sa ovláda lietadlo. Ukazoval mi a hovoril mi, čo si mám všimnúť a čo je na Trnave zaujímavé. Pilot bol naozaj veľmi sympatický a milý. Neustále so mnou komunikoval cez slúchadlá a neraz sa ma pýtal na pocity, či sa mi výhľad páči a či sa cítim dobre, keďže som lietadlom letela po prvýkrát.

Nezabudnuteľné bolo i to, že mi pilot dal na chvíľku riadenie do mojich rúk. Dovolil mi, aby som si na malú chvíľku vyskúšala, aký je to pocit pilotovať lietadlo. Bolo to úžasné.

Z tejto vtáčej perspektívy som videla celú Trnavu ako na dlani. Ani by som nepovedala, že môže byť Trnava taká malá. I z tejto vtáčej perspektívy bola krásna.

Počas letu som mala dojem, že som v úplne inom svete a že všetky problémy po vzlietnutí zmizli. Ani som sa nenazdala a let bol pri konci. Pristávanie bolo taktiež veľmi hladké.

Celkové zhodnotenie
Let lietadlom je naozaj unikátny zážitok. Veľmi som si ho užila. Mala som pocit, že som úplne v inom svete a že všetky problémy odrazu zmizli. Pohľad z vtáčej perspektívy na mesto bol naozaj nádherný a chvíľka pilotovania bola taktiež nezabudnuteľná.

Let lietadlom sa nám natoľko páčil, že si tento let vzápätí vyskúšal i môj otec.

FOTOGALÉRIA

Menovky: ,