Misterioso

13:07:00 Katarína Sládečková 15 Comments

Opäť vám prinášam recenziu na knihu. Tentokrát na super kriminálku Misterioso od Arne Dahl-a

Misterioso

Vzhľad
Kniha ma naozaj veľmi zaujala už na prvý pohľad. Vlastne to bol aj dôvod, prečo som si túto knihu vzala do ruky. Veľmi zaujímavý, pútavý a atypický vzhľad knihy, z ktorého mi už na prvý pohľad behajú zimomriavky po chrbte

Obsah
Po tom, čo zavraždili niekoľko obchodných riaditeľov z najvyšších vrstiev, sa komisár národnej polície rozhodol založiť novú elitnú jednotku zloženú z vybraných policajných špecialistov z celej krajiny. Práve sformovaná skupina sa pustila do svojej prvej úlohy: vystopovať nepolapiteľného vraha so sofistikovaným modom operandi. Zakaždým sa vláme do domu bohatého podnikateľa, počúva nahrávku džezovej skladby a nakoniec strelí svoju obeť dvakrát do hlavy. Stopy vedú rôznymi smermi: do Ruska, do sveta džezu a bankovníctva, až nakoniec sa rozhodujúcou stopou stane vzácna nahrávka Theloniusa Monka, džezová klasika Misterioso.

Úryvok z knihy
„Vymenili si pohľady. Zrazu boli opäť zajedno, spojení  zmäteným pocitom viny. Cilla vyletela z izby, ale klopanie na Danneho dvere nemalo zmysel.

O chvíľu sedeli za stolom pri raňajkách. Tova a Danne odišli do školy. Danne nič nezjedol, nepovedal ani slovo a na nikoho z nich nevrhol jediný pohľad. Chrbtom opretá o Paula, Cilla hľadela na vrabce, ktoré sedeli na kŕmidle pre vtáky za oknom ich radového domu v Norsborgu.

„Bol si svedkom dvoch pôrodov. Ako je, doriti, možné, že si ešte stále zhnusený zo ženských telesných funkcií?“

Osobná skúsenosť
Musím sa priznať, že toto je moje prvé krimi, po ktorom som kedy siahla. Táto kniha ma zaujala nie len svojou obálkou (ktorú som si všimla ako prvú), ale aj samotný obsah vyzeral byť veľmi zaujímavý.

Kniha má naozaj veľmi zaujímavý dej a samotný štýl písania bol veľmi pútavý. Príbeh v knihe mal dosť pomalý spád a zároveň sa celou knihou niesla pochmúrna atmosféra, čo sa mi veľmi páčilo.
Začiatok sa mi zdal byť trocha nudný, no od polovice začína príbeh naberať na „obrátkach“ a človek sa už od nej nevie odtrhnúť.  Postavy sú veľmi zaujímavé a každá je svojská. Páčia sa mi aj rozličné charaktery.

Autor má svoj svojský štýl písania a veľmi sa mi páči, že rôzne názvy ulíc a celosvetové siete neprekladá, ako som si pri niektorých knihách všimla a je to naozaj veľmi zvláštne, ak sa názvy prekladajú.

Veľmi ma zaujalo aj to, že sa v knihe prelína samotné vyšetrovanie so súkromím postáv, čo je podľa mňa veľmi realistické. Niektoré časti sú ale troška pritiahnuté za vlasy, napr. ruská mafia. A hoc je erotika v knihách naozaj veľmi atraktívna, v tejto knihe na mňa pôsobila skôr rušivo.
Napokon nastal nečakaný a realistický zvrat, ktorý ma naozaj prekvapil.

Hodnotenie
S knihou som nadmieru spokojná. A hoc to bola moja prvá krimi kniha, určite ešte po nejakej siahnem. Moje hodnotenie je 10/10

Týmto by som sa veľmi pekne chcela poďakovať vydavateľstvu príroda, ktoré mi tento recenzný výtlačok ponúkla. V prípade, že vás kniha zaujala, určite si ju nenechajte ujsť. Nájdete ju TU.

15 komentárov:

 1. krimi mám hodně ráda, tahle knížka by se mi líbila

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :) Určite odporúčam prečítať Dahl mi fakt padol do nôty super štýl písania

   Odstrániť
 2. Páni, tuto jsem vůbec nečetla, ale taky jsem přemýšlela nad nějakým článkem, už kvůli toho, že jeden z mých oborů na VŠ je literatura, kterou studuji :D

  voguetheresa.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Takže si zrejme prekladateľka alebo učiteľka jazyka :) V každom prípade je kniha veľmi zaujímavá a určite sa nájde aj v češtine :) A prajem veľa úspechov v škole :)

   Odstrániť
 3. Mám rada tento druh knižiek .. zaujímavá !:)

  http://nikolaknazikova.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Natrafila som na super autora :) A napriek tomu že je známy, až teraz som sa pre neho rozhodla :)

   Odstrániť
 4. Odpovede
  1. Chápem :) Je to proste také strašidelnejšie a povedala by som že i trocha smutnejšie

   Odstrániť
 5. nice post :)

  http://itsmetijana.blogspot.rs/

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Vždy som sa chcela ohliadnuť aj po knihách iných ako YA a fantasy - táto ma fakt zaujala (aj vďaka tvojej recenzii) :)

  Taktiež ťa neoficiálne pozývam vyplniť Chocolate book Tag, ktorý je práve na našom blogu. Radi by sme si prečítali tvoje odpovede, tak ak ho vyplníte nezabudnite nám prosím niekde v komentároch nechať link.

  Tiež sme sa rozhodli, že na našom blogu za 5O prav čitateľov usporiadame súťaž o skvelé YA tituly. Bolo by super ak by si sa mohlai stať našimi prav. čit. ak by Vás náš blog zaujal. :)

  http://booklovers-world.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vrele odporúčam túto knihu. Či už si prečítaš moju recenziu alebo pozrieš niekde na internete, stále má pozitívny ohlas - ako som si všimla :)

   Odstrániť
 7. scaryyyy :O
  nice post
  kiss

  new post http://sarameirelesthesnowwhite.blogspot.pt/2015/09/one-shoe-can-change-your-life-cinderella.html

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Great post..

  http://www.angelnx.com/

  http://www.angelnx.com/Lehenga-Choli

  OdpovedaťOdstrániť