Čínsky jazyk

8:55:00 Katarína Sládečková 10 Comments

Konečne som absolvovala prvú hodinu Čínštiny v škole, a musím povedať, že som sa celú hodinu držala za hlavu, prečo som si zvolila taký ťažký jazyk, keď ani nemám talent na jazyky.

Vždy sa mi páčili a fascinovali ma čínske znaky, čo ste si určite všimli aj na fotkách, kde mám stále čínsky znak na krku, ktorý symbolizuje dlhý život, ale aj bojovnosť (záleží to od kultúry). Ak mám povedať pravdu, čínske znaky ma naozaj fascinujú, no netušila som, že čínsky jazyk je taký ťažký.

Určite poznáte ten pocit, kedy vám niekto povie, že zle vyslovujete. V tomto prípade je však výslovnosť tá prvoradá. U Číňanov majú totižto rovnaké slová úplne iný význam. Jediný rozdiel je však v intonácií, akou to slovo použijete. Teda sa dá povedať, že som si na seba nahodila veľmi ťažké bremeno.

Na druhej strane ak budem veľmi dobrá v Čínštine a zároveň v Angličtine, tak by som mohla navštíviť letnú školu čínštiny a to priamo v Číne, čo by mi preplatila škola, alebo aspoň časť z nákladov. Vždy som túžila ísť do Číny, avšak iba malý okruh Čínou stojí 1800€. A aj keď by som ušetrila peniaze na úkor študovania, ktoré mi zaberie mesiac leta, myslím si, že to bude nezabudnuteľný zážitok, pretože inokedy sa zrejme do Číny nedostanem. Len tak medzi rečou, ak by som uvidela čínsky múr, tak by som sa pokojne učila aj 30 rokov :D proste, Čínsky múr a Shaolin sú dve pre mňa posvätné veci, ktoré chcem za život vidieť. Aj keď, s tým Shaolinom je to o niečo ťažšie, a tak si to kompenzujem aspoň učením sa Shaolinu :) A keď už budem na tom Čínskom múre, tak si zacvičím niektorú z Kung-Fu foriem a tým si splním obe priania :D


10 komentárov:

 1. Neuveriteľne ti držím palce! Síce to bude ťažké, ale bude to stáť zato... :)

  SlavikStories
  Čítanie je sexy

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Más pravdu, je to naozaj ťažké a ďakujem za podporu

   Odstrániť
 2. Ja ťa veľmu obdivujem :) A držím ti ďalej palce :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dakuuem veľmi pekne. Čínština je naozaj krásna a strašne chcem ísť do Činy, takže iné ako naučiť sa po čínsky nemám na výber

   Odstrániť
 3. Držím všechny palce, co mám. :-D Líbí se mi jak si jdeš za svým snem i přes to, jak moc je náročný. :-)
  welcometomyworld

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne. Je naozaj obtiažny, no verím že sa mi podarí naučiť sa ho

   Odstrániť
 4. Nech ti to vyjde je super že ideš za svojím snom a nevxdavas sa. Drž sa ho i naďalej a nakoniec sa celý vesmír spojí aby sa ti želanie splnilo.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne za naozaj krásne a inšpiratívne slová

   Odstrániť
 5. Wow, také jsem se vždy chtěla učit čínsky, závidím. Držím palce, už teď máš můj velký obdiv!
  Můj blog

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne. Čínština he naozaj ťažká najmä intonacne, no stojí to za to.

   Odstrániť