Miesta, ktoré nás desia

Opäť nastal deň a nám už začínajú zápočty a prichádza zápočtový týždeň či skúškové obdobie. Určite ste aj vy vystavení stresu. Ako s ním teda bojujem ja? Knihou Miesta, ktoré nás desia.

Niečo o knihe
Vždycky máme volbu, říká Pema Chödrön: buď dopustíme, aby nás životní okolnosti zatvrdily, a my v sobě nechali narůstat vztek a strach, nebo jim dovolíme, aby nás obměkčily, a my se tak stali laskavějšími. V této knize nám Pema Chödrön poskytuje nástroje, s jejichž pomocí lze zvládat obtíže, které život člověku staví do cesty. Ukazuje, jak v sobě probudit základní dobro a spojit se s ostatními, abychom přijali sami sebe i druhé včetně našich nedostatků a abychom setrvali v přítomném okamžiku tím, že prohlédneme všechny strategie našeho ega, které má na svědomí to, že odporujeme životu tady a teď.

Osobné hodnotenie
Veľmi sa mi páčilo, že táto kniha popisovala naše strachy najmä z ohľadu Budhizmu, čo môže byť trocha ťažšie pre tých, ktorý sa v ňom absolútne nevyznajú. Pre nich to zo začiatku môže byť menší chaos, no ja som sa v tom doslova vyžívala. Zbožňujem Budhizmus a veľmi sa mi páči, že sa táto kniha vybrala práve touto cestou. Na druhej strane boli veci podložené aj trocha psychologicky, čo ocenia najmä tí, ktorí Budhizmus neuznávajú alebo im je tento štýl proti srsti.

Čo sa týka strachov a teda "desivých miest", musím sa priznať, že som tzv. stressman, teda stresujem nad veľmi veľa vecami a bojím sa skôr, ako niečo urobím. Nejedná sa však iba o také veci ako napríklad výšky a podobne, no ak mám niekoho veľmi rada, častokrát sa mi stane, že sa bojím mu napísať, že ma odmietne a podobne. Stresujem i pred písomkami a už na začiatku školského roka sa bojím, že vyletím zo školy (čím si to samozrejme aj prinášam)... Je to smutné, no je to tak. Preto mi táto kniha padla do rúk ako uliata.

Dovolím si povedať, že som v knihe našla niekoľko jednoduchých návodov, ako byť odvážnejšia a boj so strachom vyhrať. Áno, ako to už býva zvykom, treba na to veľa času, trpezlivosti a predovšetkým veľa veľa praxe. No to je tak asi pri všetkom. Na druhej strane si určite uvedomujete, že takéto návody nenájdete hocikde, a teda ide o veľmi praktickú knihu ako so sebou bojovať. 

Vďaka knihe som sa však dozvedela aj to, čo sa vo mne deje, čo sa v nás deje, keď sme pod nátlakom a pociťujeme strach alebo sa dostávame do stresovej situácie, čo určite všetci poznáme

Menovky: ,