Lahodné čaje Ázie a Afriky

Už vám určite nemusím hovoriť ako veľmi milujem čaje. Takmer každý mesiac sem pridám aspoň zopár riadkov o nových čajoch. 

A tak sa mi do poličky tento mesiac pridali opäť ďalšie špeciality, a to rovno z Číny a Južnej Afriky. A čo sa týka názvov? Tie boli ešte zvodnejšie.

Ako prvé vám predstavím chutný a pre mňa asi najzaujímavejší čaj, Dračiu silu.

Dračia sila

Tento čaj obsahuje dračie ovocie pytaháju, plody rakytníka, arónie, goji, ananásu, papáju, ríbezle, brusnice a prírodnú arómu. Veľkou výhodou je, že je čaj vhodný aj pre deti, nakoľko neobsahuje kofeín a ani iné deťom nevhodné látky. Nálev je vhodný na jedno použitie, pričom je ho potreba luhovať cca 5-10 minút.


Ako ste si mohli všimnúť, už samotný názov vypovedá o tom, že za hlavnú zložku je považované dračie ovocie. Toto ovocie obsahuje vitamíny B a C, fosfor, sodík, draslík, vlákninu, vápnik, železo, sacharidy, bielkoviny, vodu i tuk.

Pytahaya podporuje imunitný systém, zlepšuje vyprázdňovanie čriev, zlepšuje koncentráciu, pomáha s nespavosťou a v neposlednom rade je užitočná aj ako prevencia proti rakovine.

Čo sa týka konkrétne tejto zmesi, ide o veľmi pekný farebný súzvuk červeného, oranžového ale aj tmavého ovocia. Už na prvý pohľad vyzerá čaj veľmi chutne a sladko.

Pri samotných nálevoch čaju sa mi stala taká dosť zvláštna skúsenosť. Stalo sa vám totiž už niekedy, že ste po zaliati toho istého čaju mali zakaždým inú farbu? Pri tomto čaji som po prvýkrát mala čaj žltkastej farby (čo si môžete všimnúť na obrázku). Čaj bol veľmi chutný a lahodný. Keď som si však tento čaj robila o pár hodín neskôr, odrazu mal už červenú farbu. Toto som si však všimla aj pri viacerých nálevoch. Zväčša mal červenú farbu, no niekedy aj žltkastú. Neskôr som si uvedomila, že to môže byť ovplyvnené tým, čo nechám v čaji vyluhovať. Osobne mi ani tak veľmi nezáleží na farbe, ale na chuti. A tá je v oboch prípadoch božská.

Po chuťovej stránke je čaj veľmi sladký, jemný, lahodný a pre tých, ktorý nepoznajú ovocie v tomto čaju môže pripomínať chuť jahôd. Ja v ňom však najviac cítim dračie ovocie a zľahka aj goji. Jeho sladkastú chuť si samozrejme môžete zintenzívniť cukrom, no podľa môjho názoru je dosť sladký aj bez neho. Čaj mi propomína letnú vôňu ovocia, oddych a z časti aj dovolenkový relax.

Dian Hong Gong Fu Jin Zhen

Ak patríte k prívržencom zemitých čajov, tak tento Gong Fu čaj vás určite osloví. Ide o viacnálevový čínsky čaj, ktorý má čistú oranžovú farbu a ľahké ovocné tóny.

V prípade, že chcete tieto ovocné tóny zintenzívniť, určite vám odporúčam pridať si do neho lyžičku cukru. Tento čaj je naozaj neuveriteľný. Bez cukru má ľahkú zemitú chuť typický pre čínske čaje. Ak do neho pridáte spomínanú lyžičku cukru, zemitá chuť sa rapídne potlačí a budú prevládať marhuľové a medové tóny.

Gong Fu Jin Zhen sa dá skvele kombinovať. Osobne som tento čaj skúšala s kúskami jabĺk a bol naozaj božský. Najviac mi však chutil s jahodovými tapiokmi, ktoré dodali čaju naozaj božskú zľahka sladkastú chuť. Keďže ide však o ľahko zemitý čaj, môžete si ho spraviť aj na spôsob Matcha Tea poprípade vyskúšať inú čajovú kombináciu. Jedna z mojich obľúbených kombinácií je aj lahodné spojenie našľahaného mlieka s týmto čajom.

Pri čaji treba dbať na krátke luhovanie. V prípade, že ho budete luhovať dlhšie alebo na neho zabudnete, čaj bude extrémne horkastý.

Rooibos Happy Time

Čaj Happy Time má korene až v Južnej Amerike, pričom patrí k veľmi populárnym jednonálevovým čajom najmä u detí.

Má veľmi pekné červené sfarbenie a jeho chuťová zmes dokáže pohladiť aj samotné oko. V čaji nájdete najmä červené ale aj modré, hnedé, ružové ba dokonca modré tóny tejto zmesi.

Ako už samotný názov môže napovedať, človek by sa po jeho vypití mal cítiť veľmi dobre. Má antioxidačné účinky, pričom odbúrava stres. Ja osobne ho zvyknem piť najmä pri skorom vstávaní, nakoľko ma dokáže veľmi dobre nabudiť do nového dňa. 

Po chuťovej stránke je naozaj úžasný. Povedala by som, že ide o citrusovo-kvetový mix, ktorý je veľmi dobre cítiť aj pri samotnej chuti. Citrónovú silicu v spojení s roibosom v čaji cítim najviac. Čaj však obsahuje aj tóny grapefruitu, kvetu slnečnice, kvetu jedlej ruže a kvetu nevädze. Osobne si nepamätám, že by som počas svojho pitia čaju natrafila na čaj s podobnou chuťou. Preto je podľa môjho názoru naozaj originálny a jedinečný. 
zľava Rooibos Happy Time, Dračia Sila, Dian Hong Gong Fu Jin Zhen

Čo sa týka porovnania týchto 3 čajíkov, každý je niečím iný a jedinečný. Rooibos Happy Time má neobyčajné spojenie kvetinovo-citrusovej chuti. Gong Fu je zemitý so sladkastými tónmi a Dračia sila je jemná a sladká. Ak by som si však mala vybrať iba jeden z nich, pravdepodobne by som siahla po Dračej Sile. Nie len kvôli názvu, ktorý sa ku mne dokonale hodí, ale aj kvôli sladkastej chuti, ktorá ma očarila. Ako druhý by som si vybrala Rooibos Happy Time, keďže ide o neobyčajnú a jedinečnú chuť a nakoniec zemitý Gong Fu čaj, keďže mám v súčasnej dobe ešte zopár zemitých čajov aj mimo neho. K celej objednávke som ako bonus dostala dve mini vzorky čajov, ktoré na zadnej strane mali napísaní nie len názov, ale aj zloženie, čo je podľa mňa veľké plus. A ako si môžete všimnúť, prednú stranu zdobí sloník pre šťastie.


Menovky: ,